Można wrócić do uchwały?
W 2005 r. gmina chciała zmienić granicę pomiędzy Łąką a Pszczyną, głównie z powodu nieścisłości związanych z ul. Sznelowiec. Przez błąd granicy nie zmieniono. Radni pytają dziś, czy do uchwały w tej sprawie można wrócić?
Problem dotyczy 499 osób, głównie mieszkańców części ul. Sznelowiec. Choć w dowodach osobistych zapisane mają, że mieszkają w Pszczynie, to zawsze uważali się za mieszkańców miasta. Okazuje się jednak, że teren, na którym mieszkają należy do sołectwa Łąka. O sprawie pisaliśmy w sierpniu br. („Gazeta Pszczyńska" nr 16).
28 września odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, którego tematem była kontrola doraźna w zakresie sytuacji związanej z adresem zameldowania i zamieszkania mieszkańców ulicy Sznelowiec oraz przynależności tych mieszkańców do danej jednostki pomocniczej gminy Pszczyna.
W 2005 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę ws. wystąpienia z wnioskiem do MSWiA o przyłączenie do Pszczyny spornego terenu. We wniosku pojawił się błąd, a nowa, poprawiona uchwała nie została poddana pod głosowanie. Dlaczego do dziś nie zmieniono nieścisłości pomiędzy adresem zameldowania a zamieszkania? - W 2008 r. ówczesny premier rządu zapowiedział, że do końca roku zlikwiduje meldunki. Proces legislacyjny trwa bardzo długo i ciągle jest przedłużany. Nowym terminem przestania obowiązywania meldunków jest 1 stycznia 2018 r. - tłumaczył Jarosław Kosobudzki, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Pszczynie. Podkreślał, że do dziś osoby, które przeprowadzają się na sporny teren, meldowane są w Pszczynie.
Radny Arkadiusz Gardiasz pytał, czy przeprowadzone konsultacje i poprawiona uchwała z 2005 r. spełniają nadal wymogi prawne? - W zakresie konsultacji ustawa się nie zmieniła. Przepisy zmieniły się tylko w zakresie organu, który opiniuje wojewodzie te zmiany. Być może wystarczyłoby zwrócić się o opinię do Głównego Geodety Kraju i wrócić z wnioskiem o zmianę granic do wojewody – mówił naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami, Zbigniew Zywert.
Komisja Rewizyjna ma raz jeszcze zająć się tematem. Arkadiusz Gardiasz mówi, że trzeba sprawdzić, dlaczego uchwała z 2005 roku nie została wykonana. Problem jak widać powraca po 10 latach.
Poprzedni artykuł dotczący mieszkańców ul. Sznelowiec i granic - Spór o granicę, pieniądze i ludzi