Będzie rozbudowa parkingu przy ul. Bielskiej? Radni zabezpieczyli środki na projekt
Podczas ostatniej (31 sierpnia) sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2023 rok. W jej treści ujęte zostało zadanie dotyczące rozbudowy parkingu przy ul. Bielskiej.
Parking znajdujący się przy ul. Bielskiej posiada około 152 miejsca parkingowe na samochody osobowe, które w dużej części są codziennie użytkowane między innymi przez mieszkańców osiedla Siedlice oraz lokalne firmy, nie wspominając o weekendach. Już w 2021 roku radni Arkadiusz Gardiasz i Marek Szklorz zaapelowali do burmistrza o rozbudowę istniejącego parkingu o "zielone miejsca parkingowe" z zachowaniem istniejących drzew. Wówczas odpowiedź była odmowna. Swoją propozycję ponowili w maju tego roku. Tym razem burmistrz zapewnił: "Dołożę wszelkich starań celem zabezpieczenia środków w budżecie gminy na rok 2023 na wykonanie projektu rozbudowy przedmiotowego parkingu" - burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Końcem sierpnia na sesji Rady Miejskiej przedstawiony został projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2023 rok. W treści ujęte zostało zadanie dotyczące rozbudowy parkingu przy ul. Bielskiej. Radni przyjęli uchwałę większością głosów (21 za, 1 wstrzymujący się, 1 os. nieobecna) i tym samym zabezpieczyli w budżecie 50 000 zł na tę inwestycję.
"Udało się zabezpieczyć środki na rozbudowę parkingu przy ulicy Bielskiej - 50 tysięcy złotych, tak jak wspólnie z radnym Markiem wnioskowaliśmy. Liczę na to, że uda się zastosować przy tym parkingu rozwiązania zielono-błękitnej infrastruktury, uwzględniając zmianę klimatu i małą retencję. Przede wszystkim żebyśmy nie tworzyli betonowej pustyni. Serdecznie dziękuję panu burmistrzowi, że udało się wygospodarować te środki i radnym za to, że przegłosowali uchwałę" - radny Rady Miejskiej w Pszczynie Arkadiusz Gardiasz.
Zielony parking to przestrzeń, której podstawy nie stanowi powierzchnia wybetonowana, ale zielona w postaci pełnego trawnika lub trawy, która wyrasta np. z płyt ażurowych czy geokraty (brak konieczności budowy kanalizacji deszczowej). - Zastosowanie nawierzchni przepuszczalnej niesie za sobą szereg korzyści, takich jak ograniczenie spływu powierzchniowego, zasilanie wód gruntowych, filtrowanie zanieczyszczeń i obniżanie temperatury powierzchni. Stosując nawierzchnie tego typu ograniczamy także potrzebę budowy zbiorników retencyjnych czy innych systemów magazynowania wody deszczowej - argumentują Arkadiusz Gardiasz i Marek Szklorz.
Termin składania ofert na utworzenie projektu rozbudowy parkingu przy ul. Bielskiej upływa 2 października o godzinie 12.00. Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej obowiązuje do 22 grudnia.
Źródło: www.pless.pl