Strona internetowa osiedla KOLONIA JASNA

Miejsc na cmentarzach w Pszczynie coraz mniej

Wtorek, 5 Marzec 2019

Problem braku miejsc na pszczyńskich cmentarzach znany jest od wielu lat. Pojawiały się różne koncepcje jego rozwiązania, żadna nie została zrealizowana, a problem pozostał.
Na terenie 27-tysięcznego miasta istnieją trzy cmentarze, żaden nie posiada wystarczającego terenu dla potrzeb pszczyńskich parafii. – Poproszony o opinię na temat cmentarzy w Pszczynie pragnę zauważyć, iż temat był często poruszany w rozmowach podczas wizyt duszpasterskich. To zrozumiałe, że każdy chce zostać pochowany w miejscu, z którym jest związany. To naturalna potrzeba, która powinna zostać zaspokojona – mówi proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ksiądz Marek Brewko.

Gmina Pszczyna posiada cmentarz komunalny, ale ten znajduje się w Piasku, dlatego dla wielu osób jest on ostatecznością. W pierwszej kolejności mieszkańcy szukają miejsca na cmentarzu św. Jadwigi oraz Wszystkich Świętych, następnie na cmentarzu Świętego Krzyża. Cmentarz komunalny stanowi problem zwłaszcza dla starszych parafian parafii Podwyższenia Krzyża Św., ponieważ z tej części Pszczyny jest do niego najdalej, a dojazd jest utrudniony.

Z największymi problemami w poszukiwaniu kwatery grobowej zmagają się osoby, które nie są rodowitymi pszczynianami i nie mają tu pochowanych krewnych. Na cmentarzach św. Jadwigi i Wszystkich Świętych nie ma już praktycznie wolnych kwater, a pochówek dokonywany jest jednie na miejscach przejmowanych właśnie po krewnych. Szansą są sytuacje, gdy grób nie zostaje opłacony na kolejne lata. Wtedy są wysyłane powiadomienia, a ostatecznie dochodzi do jego likwidacji. Są to jednak pojedyncze przypadki.

Dlatego mieszkańcy decydują się coraz częściej na pochówek w miejscowości, z której pochodzą lub z którą są związani w inny sposób, choćby poprzez rodzinę. – Mieliśmy już pogrzeby w Tychach, Jawiszowicach, okolicach Oświęcimia czy Bielska-Białej – mówi ksiądz Marek Brewko. Cała ceremonia odbywa się wtedy w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża, natomiast pochówek dokonywany jest na cmentarzu w innej miejscowości.

Ksiądz Brewko stoi na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa cmentarza na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Św., która swoim zasięgiem obejmuje trzy najbardziej zaludnione osiedla Pszczyny – osiedla Piastów, Kolonia Jasna i Siedlice. Ponad dziesięć lat temu pojawił się pomysł, aby tereny wokół nowego kościoła przekształcić w cmentarz, jednak upadł.

Teraz ten obszar ma zostać zagospodarowany na park. Powrót do wcześniejszej koncepcji byłby i tak niemożliwy, ze względu na fakt powstającego w sąsiedztwie hospicjum. – Spoglądamy z dużą życzliwością na projekty powstającego hospicjum i parku miejskiego, jednak nie eliminują one problemu braku cmentarza – mówi ksiądz Marek Brewko.

Wśród koncepcji pojawił się również plan powiększenia cmentarza przy ul. Żorskiej, jednak dotychczas nie udało się go zrealizować. W obliczu problemu możliwe, że warto by wrócić do pomysłu znalezienia odpowiedniego miejsca na pograniczu Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju, w pobliżu zakładu produkcji gazów „Linde”.

Jeden cmentarz komunalny w Piasku z pewnością nie rozwiązuje problemu, a parafianie w dalszym ciągu skazani są na poszukiwania.

Źródło: www.pszczynska.pl

KONTAKT info

Arkadiusz Gardiasz

Przewodniczący Zarządu Osiedla

Radny Rady Miejskiej

tel. 509 108 193

 

asp. szt. Bożena Niewińska

Osiedle Kolonia Jasna – dzielnicowy

tel. 727 032 489, (47) 85-522-63

 

 

 

 

 

  

 


2015-07::1437134095-powiat.jpg2015-07::1437134192-pszczyna.jpg