Strona internetowa osiedla KOLONIA JASNA

Mieszkańcy chcą zakazu postoju na Bratniej

Wtorek, 13 Styczeń 2015

Mieszkańcy ul. Bratniej mają dość aut parkujących po obu stronach jezdni i blokujących im wjazdy do posesji. Wystąpili z wnioskiem do burmistrza o wprowadzenie obustronnego zakazu postoju na drodze. Ale wtedy pojawiłby się problem z parkowaniem dla klientów, którzy dojeżdżają do firm zlokalizowanych przy ul. Bratniej 1, m.in. popularnej w Pszczynie pizzerii. Gmina musi teraz pogodzić te interesy.


Ul. Bratnia mieści się na os. Kolonia Jasna w Pszczynie. Można na nią wjechać m.in. przy rondzie Miast Partnerskich (z ul. Cieszyńskiej). W ub.r. została wyremontowana przez gminę za ponad pół mln zł.

Mieszkańcy posesji od nr 2 do 14 zwrócili się z wnioskiem do burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola o wprowadzenie zakazu postoju na ul. Bratniej  po obu stronach ulicy na odcinku od skrzyżowania z ul. Brylantową do skrzyżowania z Cieszyńską.

2015-08::1439306471-1421149232-0.jpg

„Ten odcinek ul. Bratniej stał się w ostatnich latach praktycznie niemożliwy do bezkolizyjnego przejazdu. Po wybudowaniu przez prywatnego inwestora  budynku użytkowego przy ul. Bratniej 1, parkujące samochody klientów tego budynku całkowicie blokują swobodny przejazd ul. Bratnią, wjazd i wyjazd z posesji, powodują również, że ruch dwukierunkowy jest praktycznie niemożliwy. Samochody bardzo często zaparkowane są na gminnym pasie zieleni, o który dbają mieszkańcy. Brak chodnika powoduje, że piesi mają trudność z pokonaniem tej części drogi. Aby przejść muszą kluczyć pomiędzy samochodami, co w przypadku gdy prowadzą wózek dziecięcy jest praktycznie niemożliwe – argumentowali w piśmie.

Wczoraj po południu na ul. Bratniej odbyła się wizja w terenie. Z mieszkańcami i właścicielami budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, spotkała się Katarzyna Huptys, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Mieszkańcy od razu zwrócili uwagę, że po remoncie droga jest węższa niż była do tej pory. Naczelniczka przyznała, że jest węższa o pół metra.

Mieszkańcy tłumaczyli, że stale na tym odcinku ulicy zaparkowanych jest nawet do 20 samochodów. Kierowcy parkują je w całości na ulicy, przez co zabierają jej sporą część i samochody jadące z naprzeciwka nie mogą się wyminąć. Często parkują też na pasach zieleni, przez co je niszczą. Do tego  zastawiają wjazdy do posesji. – Nieraz nie mogę wjechać z posesji, bo moja brama jest zastawiona. Kogo mam ścigać? Zanim przyjedzie straż miejska, kierowcy zdążą odjechać  - mówiła jedna z mieszkanek.

Wtórowała jej inna. - Te problemy się nasilają. W niedzielę wieczorem nie mogę wjechać do bramy, bo jest tu tyle samochodów. Zdarza się, że ktoś staje centralnie w mojej bramie. Ludzie są bezmyślni – mówiła.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że sporo z osób tu parkujących to klienci firm, które mają swoje siedziby w budynku przy ul. Bratniej 1. Tutaj znajduje się m.in. popularna w Pszczynie pizzeria. Przy budynku jest parking, ale niewielki, nie zabezpiecza potrzeb.

2015-08::1439306653-1421149077-6.jpg

Pomysłu zakazu postoju po obu stronach jezdni nie może zaakceptować współwłaściciel budynku przy ul. Bratniej 1, w którym mieszczą się lokale handlowo-usługowe.

- Nie wyobrażam sobie, żeby tutaj z jednej i drugiej strony został postawiony zakaz, bo to byłoby równoznaczne z tym, że zamykamy. Rozumiem jednak problem i proponuję, że na własny koszt wybrukujemy część pasa zieleni (po stronie budynku Bratnia 1 – przyp. red.). Wtedy samochody będą mogły na nim stawać i zabiorą tylko część drogi. Z drugiej strony (przy numerach parzystych – przyp. red.) można postawić zakaz parkowania i myślę, że problem zostałby rozwiązany – mówił. 

Katarzyna Huptys wysłuchała obu stron. – Podczas wizji lokalnej stwierdziłam zajeżdżone pobocza po obu stronach drogi oraz zaparkowane samochody na całej długości tego odcinka. Teraz musimy pogodzić interesy mieszkańców i prowadzących działalność.

Na wizji byli też obecni radni z os. Kolonia Jasna – Arkadiusz Gardiasz i Marek Szklorz. Arkadiusz Gardiasz stwierdził, że problemy z parkowaniem można tu było rozwiązać podczas remontu. - Drogę można było przesunąć, poszerzyć i wyznaczyć miejsca postojowe – mówił. Zaproponował, by po utwardzeniu zieleńca wyznaczyć miejsca parkingowe w całości poza osią jezdni oraz tak, by samochody nie blokowały wjazdów do posesji.

Z wizji lokalnej powstał protokół, ale jak zaznaczała naczelniczka, wnioski do niego wpisane trzeba dokładnie przeanalizować i potwierdzić, czy mogą zostać wprowadzone w życie. – Rozeznamy ten temat i przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian przekażemy wszystkim zainteresowanym stronom, jakie rozwiązania chcemy przyjąć - mówiła naczelniczka. - Wydaje mi się jednak, że jeżeli z jednej strony zostanie wprowadzony zakaz parkowania, a z drugiej zostaną wyznaczone miejsca postojowe, problem powinien zostać rozwiązany – mówiła.

Źródło: www.pszczynska.pl

KONTAKT info

Arkadiusz Gardiasz

Przewodniczący Zarządu Osiedla

Radny Rady Miejskiej

tel. 509 108 193

 

asp. szt. Bożena Niewińska

Osiedle Kolonia Jasna – dzielnicowy

tel. 727 032 489, (47) 85-522-63

 

Grzegorz Kuczera

Radny Rady Miejskiej

tel. 603 382 366

 

Monika Rąba

Radna Rady Miejskiej

tel. 506 535 495

 

Marek Szklorz

Radny Rady Miejskiej

tel. 600 334 588

 

Krystyna Fuławka

Radna Rady Miejskiej

tel. 696 255 161

  

 


2015-07::1437134095-powiat.jpg2015-07::1437134192-pszczyna.jpg